Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune dupa decesul tatalui meu care s-a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune dupa decesul tatalui meu care s-a recasatorit

Tatal meu a murit, era recasatorit de 25 ani cu o doamna (mama vitrega) impreuna cu care au construit o casa si au dat nastere surorii mele. De curand a murit si mama vitrega, daca facem succesiunea acum ce parte din proprietate ne revine fiecaruia (mie si surorii mele vitrege)?
Dvs 3/8, iar sora vitrega 5/8
Va multumesc; am inteles ca asa ar fi echitabil insa sora mea sustine ca am doar 12,5% din casa, desi casa a fost construita de cei doi parinti.
Sora mea pretinde ca impartirea se face astfel:
- dupa moartea tatei, 1/2 (50 % )din casa a ramas mamei vitrege, iar din cealalta parte de 50 % , mamei i-ar mai reveni o cota de 1/2 (adica inca 25% din imobil) mie si surorii mele ramanand o cota de 1/4 (25% din imobil) care sa se imparta in mod egal (1/8 sau 12,5%)
- ca atare sora mea sustine ca mama vitrega ar fi ramas cu 75%, ea cu 12.5% si eu tot cu 12,5%;
- avand in vedere ca recent a decedat si mama vitrega, sora mea sustine ca partea mamei ii revine in totalitate ei, ea ramanand cu cu 87.5% si eu cu 12,5%.

Este firesc asa?

Multumesc inca odata!

Nu-mi povestiti in procente. Procentele le calculati dvs.
In dreptul civil romanesc, se calculeaza pe cote/fractii.
Da, sora dvs are mai mult pentru ca:
Imobilul a fost dobandit de tata si sotia in timpul casatoriei> imobilul e bun comun.
Primul a decedat tata. Deci masa succesorala consta in jumatate din imobil (1/2), care se imparte intre:
- sotie -1/4 din jumatate inseamna 1/8, la care se adauga jumatatea sotiei.
Adica 1/4 x 1/2 = 1/8 + 1/2 = 5/8.
- dvs, fiu 3/4 din jumatate, adica 3/8 x 1/2 = 3/8

Apoi, a decedat sotia. Masa succesorala dupa sotie consta in cota de 5/8, rezultata dupa explicatiile de mai sus.
Iar aceasta cota va fi mostenita integral de fiica acesteia.
Asa ca, raportat la intregul imobil sora are mai mult, dvs mai putin.
Ghinionul dvs se trage din faptul ca tata a decedat primul.
Daca sotia ar fi decedat prima, lucrurile ar fi stat invers.
inseamna ca surori mele nu i-a revenit nimica din partea tatalui ?