avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune dupa decesul tatalui meu care s-a ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune dupa decesul tatalui meu care s-a recasatorit

Tatal meu a murit, era recasatorit de 25 ani cu o doamna (mama vitrega) impreuna cu care au construit o casa si au dat nastere surorii mele. De curand a murit si mama vitrega, daca facem succesiunea acum ce parte din proprietate ne revine fiecaruia (mie si surorii mele vitrege)?
Cel mai recent răspuns: Andrei.V.M , utilizator 18:16, 18 Iunie 2018
Dvs 3/8, iar sora vitrega 5/8
Va multumesc; am inteles ca asa ar fi echitabil insa sora mea sustine ca am doar 12,5% din casa, desi casa a fost construita de cei doi parinti.
Sora mea pretinde ca impartirea se face astfel:
- dupa moartea tatei, 1/2 (50 % )din casa a ramas mamei vitrege, iar din cealalta parte de 50 % , mamei i-ar mai reveni o cota de 1/2 (adica inca 25% din imobil) mie si surorii mele ramanand o cota de 1/4 (25% din imobil) care sa se imparta in mod egal (1/8 sau 12,5%)
- ca atare sora mea sustine ca mama vitrega ar fi ramas cu 75%, ea cu 12.5% si eu tot cu 12,5%;
- avand in vedere ca recent a decedat si mama vitrega, sora mea sustine ca partea mamei ii revine in totalitate ei, ea ramanand cu cu 87.5% si eu cu 12,5%.

Este firesc asa?

Multumesc inca odata!


1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu-mi povestiti in procente. Procentele le calculati dvs.
In dreptul civil romanesc, se calculeaza pe cote/fractii.
Da, sora dvs are mai mult pentru ca:
Imobilul a fost dobandit de tata si sotia in timpul casatoriei> imobilul e bun comun.
Primul a decedat tata. Deci masa succesorala consta in jumatate din imobil (1/2), care se imparte intre:
- sotie -1/4 din jumatate inseamna 1/8, la care se adauga jumatatea sotiei.
Adica 1/4 x 1/2 = 1/8 + 1/2 = 5/8.
- dvs, fiu 3/4 din jumatate, adica 3/8 x 1/2 = 3/8

Apoi, a decedat sotia. Masa succesorala dupa sotie consta in cota de 5/8, rezultata dupa explicatiile de mai sus.
Iar aceasta cota va fi mostenita integral de fiica acesteia.
Asa ca, raportat la intregul imobil sora are mai mult, dvs mai putin.
Ghinionul dvs se trage din faptul ca tata a decedat primul.
Daca sotia ar fi decedat prima, lucrurile ar fi stat invers.
inseamna ca surori mele nu i-a revenit nimica din partea tatalui ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune gross405 gross405 Buna ziua.Tatăl meu vitreg a decedat.Am rămas cu drept de mostenire eu mama mea si sora mea vitregă fi ca defunctului.Va rog sa mi spuneti care este ... (vezi toată discuția)
Succesiune mocanuvalentin mocanuvalentin Buna ziua .Mama a decedat am ramas 2 frati tata sa recasatorit cea dea 2 sotie avand 2 copii din alta casatorie.An urma casatoriei cu tatal meu a rezultat un ... (vezi toată discuția)
Mostenire elena_1234 elena_1234 Buna ziua, Am urmatoarea problema: Bunicul mamei mele a murit acum mai bine de 20 de ani. La momentul respectiv apartamentul s-a impartit jumatate intre ... (vezi toată discuția)