Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua .Mama a decedat am ramas 2 frati tata sa recasatorit cea dea 2 sotie avand 2 copii din alta casatorie.An urma casatoriei cu tatal meu a rezultat un copil.Tatal si copilul din a 2 casatorie au decedat.An urma decesului tatalui meu a ramas un apartament.Cum se amparte la succesiune. Mentionez ca mama vitrega traieste.
Când a fost achiziţionat apartamentul? Când trăia mama dvs. sau în timpul celei de-a doua căsătorii a tatălui dvs.?
Din demolarea casei parintesti an 1989.
Pentru stabilirea mostenitorilor nu are importanta anul ci cu cine era casatorit (daca era casatorit) sau daca detinea in proprietate apartamentul anterior casatoriilor.
Era dobandit din a doua casatorie
daca apartamentul a fost dobandit in timpul celei de-a doua casatorii, acesta reprezinta un bun comun al tatalui dvs si al celei de-a doua sa sotii. prin urmare, sotia tatalui are dreptul la 1/2 din acest apartament , iar cealalta jum. se va imparti intre sotia tatalui, acesteia revenindu-i 1/4 si cei doi frati, dvs, si fratele dvs bun.
daca tatal dvs a adoptat copiii celei de- a doua sotii, at si acestia vor avea vocatie succesorala la succesiunea tatalui dvs.

astfel, sotia tatalui dvs va detine 1/2 + 1/4 din imobil, restul il veti detine dvs si fratele dvs.
Roxana alina Stancu , Avocat