Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua .Mama a decedat am ramas 2 frati tata sa recasatorit cea dea 2 sotie avand 2 copii din alta casatorie.An urma casatoriei cu tatal meu a rezultat un copil.Tatal si copilul din a 2 casatorie au decedat.An urma decesului tatalui meu a ramas un apartament.Cum se amparte la succesiune. Mentionez ca mama vitrega traieste.
da, un sfert din casa.
El nu ii mosteneste pe socri, ci pe sotie, care sotie la data decesului era mostenitoarea parintilor sai. Cum sotia a mostenit o jumatate din casa, jumatatea aia, se imparte egal intre el si sora.
gi-jane2 a scris:

da, un sfert din casa.
El nu ii mosteneste pe socri, ci pe sotie, care sotie la data decesului era mostenitoarea parintilor sai. Cum sotia a mostenit o jumatate din casa, jumatatea aia, se imparte egal intre el si sora.

Asa stiam si eu, dar voiam sa ma asigur ca am raspuns corect.
Va multumesc frumos si va urez o zi buna!