avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

Buna ziua .Mama a decedat am ramas 2 frati tata sa recasatorit cea dea 2 sotie avand 2 copii din alta casatorie.An urma casatoriei cu tatal meu a rezultat un copil.Tatal si copilul din a 2 casatorie au decedat.An urma decesului tatalui meu a ramas un apartament.Cum se amparte la succesiune. Mentionez ca mama vitrega traieste.
Cel mai recent răspuns: S-Valentina , utilizator 12:57, 31 Decembrie 2015
da, un sfert din casa.
El nu ii mosteneste pe socri, ci pe sotie, care sotie la data decesului era mostenitoarea parintilor sai. Cum sotia a mostenit o jumatate din casa, jumatatea aia, se imparte egal intre el si sora.
gi-jane2 a scris:

da, un sfert din casa.
El nu ii mosteneste pe socri, ci pe sotie, care sotie la data decesului era mostenitoarea parintilor sai. Cum sotia a mostenit o jumatate din casa, jumatatea aia, se imparte egal intre el si sora.


Asa stiam si eu, dar voiam sa ma asigur ca am raspuns corect.
Va multumesc frumos si va urez o zi buna!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt mostenitoare?? gabytza26 gabytza26 Buna ziua.Sant un copil dintr.o relatie nelegala,dar care printr.un proces s.a dovedit a fi al lui si astfel i.am purtat numele tatalui.tata s.a casatorit apoi ... (vezi toată discuția)
Moaºtenire. cote cuvenite. lidy lidy am o nelămurire tata vitreg şi mama au 2 copii 1 copil comun (X ) şi eu (Y)doar al mamei din altă căsătorie, tata vitreg a murit în 2007 ,a fost ... (vezi toată discuția)
Nu am gasit un notar sau avocat care sa imi explice coerent, ... mateidonea mateidonea Nu am gasit un notar sau avocat care sa imi explice coerent, sper sa ma ajutati. Unchiul meu (fratele mamei) a decedat recent si a carui sotie a decedat cu ... (vezi toată discuția)