avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Ce poate face un mediator în cazul unei succesiuni?
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Ce poate face un mediator în cazul unei succesiuni?

Daca in urma decesului unui barbat,raman in viata sotia si 2 copii dintr-o casatorie anterioara,care le sunt drepturile fiecaruia si in ce masura poate ajuta un mediator?
Ultima modificare: Vineri, 22 Iunie 2018
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sotia un sfert si copiii restul. Mediatorul ajuta partile care nu se inteleg sa ajunga la un compromis.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,
Mediatorul este util in situatia in care exista un conflict intre mostenitori cu privire la partajul succesoral.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
În cazul în care veți realiza ieșirea din indiviziune succesoală prin procedura de mediere, veți beneficia și de unele stimulente financiare prevăzute de lege, respectvi veți plăti doar jumătate din taxa de timbru datorată.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesirea din indiviziune craciun jean craciun jean Tatal meu este decedat. Sunt in viata mama, eu si o sora a mea. Dorim sa rezolvam iesirea din indiviziune. Persoane cunoscute ne-au recomandat sa rezolvam ... (vezi toată discuția)
Iesirea din indiviziune Sorelly Sorelly Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti ce acte sunt necesarea pt iesirea din indiviziune si unde trebuie depusa cererea. Precizez ca proprietarii sunt de comun ... (vezi toată discuția)
Succesiune ivi ivi Buna ziua. A-si dori cateva raspunsuri daca ma poate ajuta cineva. In 1990 a murit mama mea. In urma decesului ei nu s-a facut succesiune. Tatal meu s-a ... (vezi toată discuția)