Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Ce poate face un mediator în cazul unei succesiuni?
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Ce poate face un mediator în cazul unei succesiuni?

Daca in urma decesului unui barbat,raman in viata sotia si 2 copii dintr-o casatorie anterioara,care le sunt drepturile fiecaruia si in ce masura poate ajuta un mediator?
Manuela Rășină, administrator
Sotia un sfert si copiii restul. Mediatorul ajuta partile care nu se inteleg sa ajunga la un compromis.
Buna ziua,
Mediatorul este util in situatia in care exista un conflict intre mostenitori cu privire la partajul succesoral.
În cazul în care veți realiza ieșirea din indiviziune succesoală prin procedura de mediere, veți beneficia și de unele stimulente financiare prevăzute de lege, respectvi veți plăti doar jumătate din taxa de timbru datorată.