Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Gauri in gard scurgere apa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Gauri in gard scurgere apa

Buna ziua, este legal ca un vecin sa isi faca gauri in gard, pentri ca apa din curtea lui sa se scurga pe drumul meu de acces, proprietate privata? Isi uda gazonul foarte mult, iar surplusul de apa se scurge la noi. La ploi abundente, la fel. As putea chema politia, sau incerca o mediere? De un an l-am rugat sa astupe, acum 1 luna a astupat apoi acum a destupat dupa o ploaie mare. Si-a betonat curtea proprie si nu i se mai scurge apa in pamant. Mersi
Secex, utilizator
Daca nu va intelegeti pe cale amiabila sa-si construiasca un canal de scurgere in jurul platformei betonate cu colectare ape intr-un camin si apoi la canalizarea meteorica a zonei (daca exista) va puteti adresa instantei de judecata.