Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reguli CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reguli CIM

Am fost contactat recent de angajator ca trebuie neaparat sa semnez un act aditional la CIM in care se specifica ca ora de incepere a jobului poate fi oricand intre 00-24 si ca acest lucru este cerut de ITM fiind obligatoriu. Este cumva adevarat acest lucru?
Multumesc.
Nu este adevarat...probabil ca ITM-ul ar solicita repartizarea programului de la ora ... la ora.

Art. 117 C.mun.
Programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului.

Codul muncii nu cere acordul sau consultarea salariaţilor pentru stabilirea programului de muncă şi a modului de repartizare a acestuia pe zile.