avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ORA DE INCEPERE SI SFARSIT A PROGRAMULUI DE LUCRU
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ORA DE INCEPERE SI SFARSIT A PROGRAMULUI DE LUCRU

Am fost anuntat ca incepand de Luni programul de lucru se schimba din 8 ore/zi in 12 ore cu 36 liber,,ora de incepere a programului fiind 16.00 si cea de sfarsit 04.00. Angajatorul n-ea spus ca nu-l intereseaza cu ce plecam acasa la ora 4 dimineata,sa asteptam pana vine STB-ul.
As dori sa stiu daca este legal ceea ce face?




Ultima modificare: Joi, 3 Octombrie 2019
max36, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:11, 3 Octombrie 2019
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In c.i.m. ce durata a timpului de munca aveti ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu este , intrucat contractul INSEAMNA OBLIGATORIU ACORDUL DE VOINTE INTRE CELE 2 PARTI.
Daca dvs nu sunteti de acord, nu semnati.
El ar trebui sa modifice contractul de munca sau sa faca un act aditional, pentru a fi semnat.
PLANGERE DE URGENTA LA ITM, ONLINE SAU DIRECT LA SEDIU.

atentie si la contractul semnat anterior!
Ce anume ati semnat? program inegal? Ce ture de munca ati prevazut contractual?
Tura de zi/ noapte/ program inegal? ar trebui sa gasiti asta la timp de lucru.
Ultima modificare: Joi, 3 Octombrie 2019
Cornel Vasile, Consilier juridic
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului. ( art.117 C.mun.)

Codul muncii nu cere acordul sau consultarea salariaţilor pentru stabilirea programului de muncă şi a modului de repartizare a acestuia pe zile.
1- O norma intreaga,durata timpului de lucru fiind de 8 ore/zi, 40 ore/ saptamana.
a-Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza : ore zi
b-Programul de lucru se poate modifica in conditiile regulamentului intern.
In CIM nu este specificat ca se lucreaza in 3 schimburi.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In Regulamentul intern este mentionat cum se modifica programul de munca ?

Alte discuții în legătură

Modificare program de lucru cdn2828 cdn2828 Buna ziua! Sunt angajat in sistemul privat pe un post care necesita studii superioare, am semnat Fisa Postului pentru un alt post (care necesita studii ... (vezi toată discuția)
Durata muncii zxz19 zxz19 buna ziua in CIM se poate trece la durata munciitextul de mai jos? H. Durata muncii 1. O normă întreaga, durata timpului de lucru fiind de 8 ore/zi, ... (vezi toată discuția)
Intocmire act aditional cim ref durata muncii nicusan nicusan As vrea sa stiu cum trebuie facut un act aditional la CIM ref. pct [i]H.Durata muncii,[/i] -pentru a nu avea probleme cu ITM-ul, in urmatoarele situatii: ... (vezi toată discuția)