Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ORA DE INCEPERE SI SFARSIT A PROGRAMULUI DE LUCRU
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ORA DE INCEPERE SI SFARSIT A PROGRAMULUI DE LUCRU

Am fost anuntat ca incepand de Luni programul de lucru se schimba din 8 ore/zi in 12 ore cu 36 liber,,ora de incepere a programului fiind 16.00 si cea de sfarsit 04.00. Angajatorul n-ea spus ca nu-l intereseaza cu ce plecam acasa la ora 4 dimineata,sa asteptam pana vine STB-ul.
As dori sa stiu daca este legal ceea ce face?

max36, utilizator
In c.i.m. ce durata a timpului de munca aveti ?
Nu este , intrucat contractul INSEAMNA OBLIGATORIU ACORDUL DE VOINTE INTRE CELE 2 PARTI.
Daca dvs nu sunteti de acord, nu semnati.
El ar trebui sa modifice contractul de munca sau sa faca un act aditional, pentru a fi semnat.
PLANGERE DE URGENTA LA ITM, ONLINE SAU DIRECT LA SEDIU.

atentie si la contractul semnat anterior!
Ce anume ati semnat? program inegal? Ce ture de munca ati prevazut contractual?
Tura de zi/ noapte/ program inegal? ar trebui sa gasiti asta la timp de lucru.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Programul de muncă şi modul de repartizare a acestuia pe zile sunt aduse la cunoştinţă salariaţilor şi sunt afişate la sediul angajatorului. ( art.117 C.mun.)

Codul muncii nu cere acordul sau consultarea salariaţilor pentru stabilirea programului de muncă şi a modului de repartizare a acestuia pe zile.
1- O norma intreaga,durata timpului de lucru fiind de 8 ore/zi, 40 ore/ saptamana.
a-Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza : ore zi
b-Programul de lucru se poate modifica in conditiile regulamentului intern.
In CIM nu este specificat ca se lucreaza in 3 schimburi.
In Regulamentul intern este mentionat cum se modifica programul de munca ?