Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Ordin protectie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Ordin protectie

Am nevoie de un sfat....am depus mai multe plangeri impotriva fostului sot,inclusiv 2 pt amenintari si una pt loviri(nu am martori,doar am incercat sa filmez si nici certificat medico legal)...ideea ca ma simt terorizata de el.Avem custidie comuna,el avand drept de vizita zilnic,fara alte precizari.In ultima vreme ma terorizeaza...vune sa vads copii fara sa ma anunte, il gasesc in fata blocului.Acum o zi a venit la ora 21 sa vada copii...nu eram acasa si a chemat politia.Cand m.au sunat le.am.spus ca nu sunt acasa si el stia ca cei mici sunt la bunici ca au vacanta pt ca in urma cu o sapt a venit iar neanuntat si a lut doar 1 copil pt ca celalat nu a vrut sa mearga cu el l.M.amsunat de fata cu politia,cred, si i.am spus ca nu subt acasa si ca cei mici sunt la bunici.Azi a mers si a facut plangere pt disparitie de minori, politia mergand acasa unde sunt copii si intocmind pv ca au vb cu mama mea si ca cei mici sunt acolo.A incepu sa ma sune si pt ca nu am putut raspunde mi.a trimus mesaj ca se duce sa ia copii de acolo ca i.am abandinat si ca nu.i mai vad pana nu mi.i da instanta.Am ajuns sa imi fie frica cand ies din bloc...sa ma uit mereu in spate.Credeti ca as avea sanse la un ordin de protectie?cum sa procedez dc merge dupa copii?multumesc
Cereti program de vizita din cauza celor mentionate mai sus. De asemenea anuntati DGASPC despre comportamentul fostului care traumatizeaza minorii. Ca incep sa nu mai vor sa mearga cu el, ca sunteti speriata si ca tensiunea afecteaza copii.
Incercati sa strangeti cat mai multe probe.
Ce a facut acum cu politia va ajuta.
Pe viitor incercati sa il informati in scris despre plecarile copiilor astfel incat sa aveti o dovada.