Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Datorii soț
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Datorii soț

Bună ziua, sunt căsătorită cu cetățean turc de 7 ani, de 2 ani nu stăm împreună dar el nu a anunțat poliția ca a schimbat domiciliul.
În acești 2 ani a făcut diferite contracte (telefonie, internet) și nu a plătit toate facturile acumulând datorii. E posibil să îmi fie cerute mie sumele datorate de el dacă acesta părăsește țara?
Între timp cred că a luat împrumut și de la bancă. Mi-a cerut să îl însoțesc dar nu am mers și nu știu dacă a reușit să ia banii.
Există posibilitatea să fac o declarație la tribunal că nu mai suntem împreună ca să mă tutelez pentru eventualele sale datorii sau e nevoie să divorțez?

Mulțumesc.

Ramona Pop
Pop Ramona Mariana, utilizator