avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 639 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie amenda
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie amenda

Buna ziua.Ca sa nu scriu 2 pagini de explicatii si intrebari las aici doar evenimentul produs si intrebarea aferenta.
Am lasat masina parcata intr.o intersectie fara nr de inmatriculare pentru ca era mai aproape de sediul politiei unde se fac inmatricularile...dupa ce am lasat numerele la politie,m.am intors la masina sa verific daca era incuiata si un domn politist de la locala mi.a inmanat o invitatie la sediu.
M.am dus a doua zi la sediu si mi sa intocmit un proces verbal si am fost amendat.Singura dovada a domnului politist este o poza cu masina mea fara nr de inmatriculare.. Am semnat procesul si i.am spus dl politist ca voiface contestatie si voi castiga deoarece masina din poza nu este a mea si nici el nu poate dovedi ca este masina mea atata timp cat in poza este o masina neinmatriculata.
Ce sanse am de castig si ce trebuie sa fac pentru a face contestatie la amenda?
Cel mai recent răspuns: Georgianro , utilizator 17:32, 23 Iunie 2018
Pentru ce ati fost amendat, mai exact? Ar trebui vazut ce scrie in procesul verbal. Exista fotografia la politie?


Claudia-Elena Mardare a scris:

Pentru ce ati fost amendat, mai exact? Ar trebui vazut ce scrie in procesul verbal. Exista fotografia la politie?

Am fost amendat pentru oprire neregulamentara.Fotografia exista la sediul politiei locale unde am fost chemat.
In procesul verbal de contraventie cum este identificata masina, eaneavand numere de inmatriculare?


Claudia-Elena Mardare a scris:

In procesul verbal de contraventie cum este identificata masina, eaneavand numere de inmatriculare?

Masina este identificata avand numerele de inmatriculare noi...numere care la data si ora scrise in procesul verbal enu existau deoarece atunci am depus actele pentru ele
Sansele unei contesttii sunt cam 50%, dupa parerea mea.

Alte discuții în legătură

Acordare prioritate Bogdan7978 Bogdan7978 Salut! Sunt din Lupeni, Hunedoara si am avut un incident urat azi. Intram intr-un sens giratoriu( defapt este un fel de sens e mai mare si nu e rotund ar asa ... (vezi toată discuția)
Nr. de imatriculare scris gresit in p.v. Anonim174829 Anonim174829 Buna seara tuturor! Imi cer scuze pentru repost la aceasi intrebare! Am vazut ca mai sunt intrebari de genul, dar as prefera sa.mi descriu propia ... (vezi toată discuția)
Contestatie ridicare auto Alexaxu Alexaxu Buna ziua! Am fost oprit de politie si mi s-au luat numerele de inmatriculare ( itp expirat). Dupa ce am dat numerele jos am parcat la indicatiile agentului ... (vezi toată discuția)