Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestatie ridicare auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestatie ridicare auto

Buna ziua! Am fost oprit de politie si mi s-au luat numerele de inmatriculare ( itp expirat). Dupa ce am dat numerele jos am parcat la indicatiile agentului exact langa o trecere de peitoni. Dupa ce am fost la sectie si mi-au facut procesu verbal cand m-am intors la masina am constat ca au ridicat-o (masina nu avea numere de inmatriculare). Am fost la parcul de masini am achitat taxa si acuma astept amenda pentru parcare. Pot sa fac o contestatie(sa recuperez taxa de ridicare) intrucat am lasat masina acolo la indicatiile agentului in conditiile in care nu stiu daca au mi au intocmit proces verbal fara numere de inmatriculare? (pe procesul verbal pentru itp scrie clar zona unde am lasat masina). Multumesc anticipat!
Alexaxu, utilizator
Neavand numere de inmatrculare autoturismul a fost considerat abandonat si a fost ridicat. Taxa de ridicare trebuie s-o plateasca cineva. Daca dvs. nu, atunci trebuie s-o plateasca politia.. Puteti incerca prin instanta. Sansele de reusita sunt minime.