Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata cass la venit din dividende in 2018
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata cass la venit din dividende in 2018

Pentru dividentele din 2017, repartizate in 2018 (luna aprilie), avand in vedere ca asociatul unic este si pensionar in afara de impozit, care a fost platit, ce mai este de platit? (ma refer eventual la CASS)
Multumesc pentru raspuns!
george-neagu, moderator
Daca asociatul obtine venituri din dividende in 2018 peste plafonul anual de cel putin 12 salarii minime brute pe tara, va datora contributie la sanatate. Valoare plafon 22800 lei. Va depune declaratie unica pana pe 31.03.2019 daca trebuie sa plateasca cass si tot pana atunci va si plati.