Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Bună ziua, tatăl meu are 62 de ani , are 42 de ani munciți cu tot cu stagiul militar, se poate pensiona normal sau anticipat? Si daca se poate doar anticipat cat il penalizează? Mulțumesc anticipat
Limita de varsta la 65 ani.
Pensie anticipata atunci cand va indeplini conditia de stagiu de 43 de ani, fara stagiul asimilat(armata, cursuri universitare de zi, pensie de invaliitate).
Pensie anticipata partiala oricand doreste.
In functie de luna nasterii, la acest moment penalizarea este de maxim 9%.