Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie

Buna ziua. Eu si partenerul meu, ne-am despartit. Nu suntem casatoriti. Avem un copil de un an si patru luni. In certificatul de nastere al copilului suntem prezenti amandoi, insa copilul poarta numele tatalui. Cum pot obtine custodia copilului. Va multumesc.
o sa obtineti stabilirea domiciliului minorului la dvs si,, custodie'' comuna.Regula este autoritate parinteasca exercitata in comun si exceptia autoritate parinteasca exclusiva,Discutati cu un av pentru a va sfatui ce actiuni sa demarati.Succes,
Noi am venit in vacanta, pana pe data de 29 iunie. La aceasta data trebuie sa ne intoarcem in Marea Britanie. Nu am sursa de venit aici. Nu stiu cum sa procedez, eu trebuie sa plec pentru a putea avea o sursa de venit. Insa nu pot pleca singura cu baiatul, fara a fii si el. Si daca il las in tara, cu, parintii mei imi este teama sa nu ma acuze de abandon. Nu stiu cum sa procedez.
Sau ramaneti in Romania si va judecati conform legislatiei nationale fie daca plecati in Anglia va judecati conform legislatiei de acolo.Varianta de a pleca fara copil este nerecomandata.
Va multumesc. Partenerul meu a parasit domiciliul parintilor mei. Refuza sa se intoarca si doreste sa plece singur in Anglia. Eu nu pot calatori fara el. Cum ar trebui sa procedez?