Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pilon 2, moștenitor student care a avut somaj, ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pilon 2, moștenitor student care a avut somaj, primesc banii?

Bună seara!
As vrea sa știu cum pot recupera fondul pilonului 2 al pensiei obligatorii după decesul tatălui meu. Mama este participanta activa la pilonul 2, deci sa înțeleg ca nu are nici o șansă să primească banii? Iar eu sunt student, am avut șomaj după terminarea liceului, dar nu m-am angajat. As vrea sa știu dacă eu voi primi banii. Țin sa menționez ca la NN îmi apare ca am cont,nu stiu daca am fond in pilonul 2. Pot sa mi transfer pensia obligatorie în alta parte pentru a primi moștenirea?
Va mulțumesc!
Radu zaman, utilizator