Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna seara, Sotul meu a decedat, eu si copilul fiind ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna seara, Sotul meu a decedat, eu si copilul fiind mostenitorii ...

Buna seara,
Sotul meu a decedat, eu si copilul fiind mostenitorii fondului sau de nn pensii pilonul II. As vrea sa stiu de ce partea mea din fondul privat de pensii al sotului meu va ajunge in fondul meu de nn pensii, pentru ca nu mi se pare corect. O suma de bani incasata acum nu va mai avea aceeasi valoare peste 30 de ani. Ma poate sfatui cineva cum as putea proceda pentru a incasa toata suma din fondul de nn pensii al defunctului meu sot, va rog frumos? (alta varianta decat sa renunt la intreaga masa succesorala in favoarea copilului)
Daca sunteti, la randul dvs, participant la un fond de pensii private iar copilul nu este particpant, singura varianta ca suma sa fie incasata integral este sa renuntati la succesiunea sotului, astfel incat copilul sa mosteneasca intreaga suma, dar asta inseamna ca veti renunta si la orice altceva a ramas de mostenit dupa sotul dvs.

Articolul 38 din legea 411/2004 privind fondurile de pensii administrate privat:
(1) În cazul decesului unui participant înainte de deschiderea dreptului la pensia privată, beneficiarilor li se deschide câte un cont la ultimul fond de pensii la care a contribuit participantul decedat, în care se transfera activele cuvenite fiecăruia.
(2) Drepturile beneficiarilor prevăzuți la alin. (1) sunt aceleași cu cele ale participanților la acel fond de pensii.
(3) Beneficiarul are dreptul, după caz, la:
a) cumularea conturilor la un singur fond de pensii, dacă are calitatea de participant la un alt fond de pensii;
b) plata unica sau plați eșalonate în rate pe o durata de maximum 5 ani, fără a datora penalități, dacă nu are calitatea de participant.
(4) Plata drepturilor beneficiarului se face în termen de 10 zile lucrătoare de la data solicitării acestora.