Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Conditii vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Conditii vechime in munca

Am lucrat intr-o primarie cu contract civil, timp de un an. Doresc sa stiu daca acea perioada se poate constitui ca vechime in munca. Multumesc.
Potrivit art.16 alin.5 din Legea nr.53/2003 – Codul Muncii , republicata, modificata si completata, “munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca”.

Astfel, perioada prestata in baza unor conventii de prestari servicii nu constituie vechime in munca .
Cornel Vasile, Consilier juridic
Aici, sunt doua notiuni distincte sau nu ?...contract individual de munca si conventie de prestari servicii. Sa inteleg deci ca la intrebarea mea, raspunsul este NU...(constituie vechime) ?
Perioada prestata in baza unor conventii de prestari servicii nu constituie vechime in munca .
Multumesc frumos pentru raspuns., dvs.ati facut referire la doua situatii diferite, invocand textul de lege, acum am inteles. Pai,in aceasta situatie, practic s-a sters un an din multii ani de munca, din pacate , speram sa ma ajute sa inaintez spre pensie...O zi buna va doresc !
Intr-adevar, am omis o fraza... scuze.

Vedeti la pensii daca o considera stagiu de cotizare .