avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vrem să dezbatem moștenirea dar nu știm unde sunt ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vrem să dezbatem moștenirea dar nu știm unde sunt ceilalți moștenitori, nu s-a ținut legătura cu ei. Cum procedăm?

Buna ziua.
Socra mea are un teren agricol unde sunt 4 mostenitorii.
Vrem sa dezbatem mostenirea dar nu stim unde sunt ceilaltii mostenitorii.
Nu sa tinut legatura cu ei!
Cum procedam?
Ultima modificare: Miercuri, 27 Iunie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: babi2437 , utilizator 07:32, 4 Iulie 2018
Va trebui in primul rand sa deschideti dosarul de succesiune la notar. Dupa deschiderea procedurii, incercati sa obtineti de la evidenta populatiei datele celorlalti mostenitori. In situatia in care nu veti reusi sa le aflati datele, se va suspenda dosarul la notar si veti merge in instanta.
Va multumesc
Si daca merg direct in instanta?
Pai ar trebui sa mergeti direct in instanta.
Succesiunile la notar se dezbat numai daca toti mostenitorii sunt prezenti si se inteleg.
Altfel, ii deranjati existenta notarului degeaba.
multumesc
Si daca nu vin la tribunal cei chemati?Se deruleaza procesul?

Alte discuții în legătură

Succesiune niina niina buna sera pentru o succesiune in care partile nu se inteleg este obligatoriul sa merg la notar, inainte de a deschide succesiune in instanta? Va multumesc! (vezi toată discuția)
Succesiune-mostenire ghergut ghergut Am o matusa ramasa vaduva dupa decesul unchiului de acum un an.Nu au avut copii. Unchiul a mai avut 8 frati in localitati diferite, din care traieste numai ... (vezi toată discuția)
Succesiune cu 5 mostenitori ContSters280283 ContSters280283 buna ziua, as dori sa stiu care este procedura in cazul in care unul dintre mostenitori nu vrea sa se faca succesiune si nici nu doreste sa paraseasca casa ... (vezi toată discuția)