Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vrem să dezbatem moștenirea dar nu știm unde sunt ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vrem să dezbatem moștenirea dar nu știm unde sunt ceilalți moștenitori, nu s-a ținut legătura cu ei. Cum procedăm?

Buna ziua.
Socra mea are un teren agricol unde sunt 4 mostenitorii.
Vrem sa dezbatem mostenirea dar nu stim unde sunt ceilaltii mostenitorii.
Nu sa tinut legatura cu ei!
Cum procedam?
Manuela Rășină, administrator
Va trebui in primul rand sa deschideti dosarul de succesiune la notar. Dupa deschiderea procedurii, incercati sa obtineti de la evidenta populatiei datele celorlalti mostenitori. In situatia in care nu veti reusi sa le aflati datele, se va suspenda dosarul la notar si veti merge in instanta.
Va multumesc
Si daca merg direct in instanta?
Pai ar trebui sa mergeti direct in instanta.
Succesiunile la notar se dezbat numai daca toti mostenitorii sunt prezenti si se inteleg.
Altfel, ii deranjati existenta notarului degeaba.
multumesc
Si daca nu vin la tribunal cei chemati?Se deruleaza procesul?