Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

buna sera pentru o succesiune in care partile nu se inteleg este obligatoriul sa merg la notar, inainte de a deschide succesiune in instanta? Va multumesc!
Da,este nevoie sa realizați o procedura prealabila prin care notarul va elibereaza o serie de documente rezultate în urma verificării unor registre..
ok dar asta inseamna ca eu deschid succesiunea la notar platesc darile unei succesiuni si fratele nu se prezinta la notar pentru ca noi nu avem o relatie buna si eu pierd acei bani dati la notar.
Plătiți câteva sute de lei pt obținerea unor adeverințe,nu e un capăt de tara.De aceste acte aveți nevoie pt a dezbate succesiunea în instanta.In procesele de dezbatere succesiune/partaj unde taxele de timbru sunt mari ,unde inpartiti probabil bunuri care va pot aduce sume importante e recomandat sa va angajați avocat..
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Dezbaterea succesiunii se face de regula la notar.
Prin excepție, se poate dezbate și la instanță, dacă moștenitorii nu se înțeleg.
Ca sa va adresați instantei, aveți nevoie de o încheiere de la notar.
Aceasta încheiere consemnează ca:
- dacă a fost sau nu deschisa procedura succesorala pe cale notariala
- în caz afirmativ, care a fost solutia: daca s-a finalizat cu eliberarea certificatului de moștenitor, dacă dosarul a fost amânat, suspendat sau repus pe rol
- verificările în Registrele Naționale Notariale (la care instanță nu are acces), respectiv: ce moștenitori și câți si-au manifestat dreptul de opțiune succesorala, dacă defunctul a încheiat vreo convenție matrimoniala, dacă defunctul a lăsat vreun testament sau a încheiat vreo donație și dacă defunctul are creditori.
La notar plătiți onorariul pentru aceasta încheiere și pentru verificări, nu onorariul pentru procedura succesorala.
va multumesc!