avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 533 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune - mostenitor unic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune - mostenitor unic

Buna ziua, sunt unic mostenitor (singurl copil) al parintilor mei, tata decedat acum 20 ani , mama acum o luna.
Va rog sa aveti amabilitatea a-mi spune daca pot deschide succesiunea la judecatorie, dat fiid costul redus al taxelor legale fata de notar.
Stiu ca in acest caz este indicat ca mostenitorul sa deschida succesiunea la notariatul public pt. ca este singurul mostenitor legal al defunctului, lucrurile fiind destul de simplificate.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters250994 , utilizator 12:47, 5 Aprilie 2013
Pentru dezbaterea succesiunii in instanta este necesar ca, reclamantul sa faca dovada indeplinirii procedurii prealabile notariale, sub sanctiunea respingerii actiunii ca inadmisibila.
Procedura succesorala prealabila notariala este obligatorie, iar dovada indeplinirii acesteia se face prin atasarea, la cererea adresata instantei, a incheierii notarului public emisa in acest sens, încheiere cu privire la rezultatul verificărilor efectuate în Registrul de evidenţă a procedurilor succesorale al Camerei notarilor publici, prevăzut la art. 44, şi în registrele unice ale Uniunii Naţionale a Notarilor Publici, prevăzute la art. 561 alin. (1) lit. a)-c). Competenţa eliberării încheierii revine notarului public din camera în a cărei circumscripţie teritorială defunctul a avut ultimul domiciliu.

Insa dv. sunteti mostenitor unic, dezbateti mostenirea la notariat.
fiind unic mostenitor nu vad sensul dezbaterii succesiunii in instanta. Mergeti la un notar sa va calculeze taxele. Adevarat ca pentru succesiunea tatalui veti plati impozit de 1% calculat la valoarea mesei succesorale.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune neluchiru neluchiru Cineva vrea sa efectueze succesiunea unei mosteniri. Au dreptul la succesiune repectivul si 3 frati, nepotii lui, acestia fiind copii surorii ... (vezi toată discuția)
Mostenire kadewe kadewe Buna ziua! Aveti amabilitatea sa ma lamuriti in urmatoarea problema: Dupa moartea parintilor 2 frati mostenitori au facut actele si au obtinut certificatele ... (vezi toată discuția)
Succesiune in alta localitate DESTINY DESTINY Buna ziua tuturor! am o intrebare : succesiunea unui loc de veci aflat in provincie, se poate face in Buccuresti, daca mostenitorii au aici domiciliul ? Va ... (vezi toată discuția)