Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Oprirea primului salariu pentru garantie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Oprirea primului salariu pentru garantie

Buna ziua!
Urmeaza sa ma angajez la o firma si conditiile impuse de angajator sunt printre altele oprirea primului salariu. Astfel, intrucat voi fi anagajata in iulie, primul salariu il voi primi abia in septembrie. Salariul retinut urmeaza sa fie dat in momentul in care imi voi da demisia de la locul de munca. Este legala retinerea salariului? Este legal sa retina toata valoarea primului salariu? Care ar fi articolul din legea muncii care ma poate ajuta pentru a-mi cere drepturile salariale inca din prima luna de munca? va multumesc!!
george-neagu, moderator