Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lichidare salariala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lichidare salariala

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. Azi ajunge la termen preavizul de demisie al sotului meu. I-am recomandat ca pe langa drepturile salariale sa solicite si zilele de concediu neefectuate conf. 146 alin 4 Codul Muncii modificat....Ideea e ca angajatorul a procedat in felul urmator: I-a facut lichidarea pe luna iunie si i-a spus ca pentru zilele muncite in iulie, respectiv CO restant il va plati in august. Sincer, eu nu ma pricep la chestiunile acestea insa presupun ca din moment ce raportul de munca a incetat azi nu prea exista o baza legala pentru o plata in august....deci mie nu mi se pare tocmai OK. Ma puteti ajuta cu eventuale pareri? Multumesc anticipat.
Este corect cum procedeaza angajatorul , atata timp cat in R.I., in c.i.m. sau in c.c.m. aplicabil angajatorului nu exista alte prevederi cu privire la plata drepturilor salariale in cazul incetarii raportului de munca.
Verificati RI ce prevede in acest sens !!!
Potrivit C.C.M. la nivel national valabil pana anul acesta era “ART.78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariul lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi" , Cu siguranta ar trebui reglementat si in cazul demisiei un termen de plata a drepturilor salariale , altfel de ce ar fi ca ei si nu ca dvs.
in principiu Regulamentul Intern a fost intocmit conform acestui contract la nivel national , si, ar trebui sa regasiti continutul acestui articol ( daca nu au modificat anul acesta RI dar si asa ar fi trebuit sa va informeze si sa semnati de luare la cunostinta).
Si noi suntem in plina "corespondenta" cu actualul... viitor fost angajator dar ca sa fim acoperiti pentru instanta am tot notificat firma inclusiv pentru plata la zi a tuturor drepturilor salariale ( salariu, zile CO neefectuate, bonuri de masa, spor vechime, spor clauza neconcurenta etc) si am cerut plata la zi la momentul incetarii CIM asa cum se prevede inclusiv in RI.
Si in cazul nostru ne " informasera" ei ca vom primi pe data de 10 a lunii urmatoare( canbd nu vom mai fi in nici un fel de relatii contractuale) insa cand i-am notificat din nou cerand cadrul legal conform caruia vom primi drepturile salariale mai tarziu decat este prevazut in lege au raspuns evaziv... sunt foarte curioasa cum vor proceda :) acesta este inca un motiv de dare in judecata!!!
Daca nu aveti copie la RI notificatii si ceretile aceste copii conform cu originalul astfel veti afla multe alte lucruri interesante vis a vis de drepturi si obligatii .
mamalui matei, utilizator
annabela a scris:

Buna ziua. Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema. Azi ajunge la termen preavizul de demisie al sotului meu. I-am recomandat ca pe langa drepturile salariale sa solicite si zilele de concediu neefectuate conf. 146 alin 4 Codul Muncii modificat....Ideea e ca angajatorul a procedat in felul urmator: I-a facut lichidarea pe luna iunie si i-a spus ca pentru zilele muncite in iulie, respectiv CO restant il va plati in august. Sincer, eu nu ma pricep la chestiunile acestea insa presupun ca din moment ce raportul de munca a incetat azi nu prea exista o baza legala pentru o plata in august....deci mie nu mi se pare tocmai OK. Ma puteti ajuta cu eventuale pareri? Multumesc anticipat.

Este corect cum s-a procedat, atata timp cat in luna august firma face plata lichidarii salariale aferente lunii iulie pt. toti angajatii sai,adica daca in august angajatii primesc salariul pt. iulie.
Atunci sotul se va regasi absolut legal pe statul de plata al lunii iulie,platit in august
Unii angajatori,in momentul cand inceteaza un contract de munca platesc insa in avans drepturile salariale ,pe un stat de plata separat doar pt. persoana care pleaca,adica nu se mai asteapta data de plata .Ambele variante sunt legale!

ContSters136493, utilizator
Multumesc tuturor pentru raspunsurile oferite!