Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort

Bună ziua, întrebarea mea este dacă soțul poate depune cererea de divorț în București, el fiind din București, dacă căsătoria a avut loc în alta localitate și ultimul domiciliu comun tot în aceeași localitate.
Competenta solutionarii cererii de divort este a instantei de la ultimul domiciliu comun al sotilor. Daca sotul introduce cererea la alta instanta, se invoca exceptia necompetentei acesteia si se declina cauza la instanta competenta.
Mulțumesc frumos, o zi buna
Cu placere!

Matilda33 a scris:

Mulțumesc frumos, o zi buna

Bună ziua, as mai avea o întrebare, se poate sa vând un bun comun(o mașină care e pe numele meu) fără acordul celeilalte parti(nu suntem divorțați doar despărțiți), iar în cazul în care s-ar ajunge la divorț în instanta as avea probleme?
CAPITOLUL I
Dispoziţii comune

Art. 914

Instanţa competentă

(1) Cererea de divorţ este de competenţa judecătoriei în circumscripţia căreia se află cea din urmă locuinţă comună a soţilor.

Dacă soţii nu au avut locuinţă comună sau dacă niciunul dintre soţi nu mai locuieşte în circumscripţia judecătoriei în care se află cea din urmă locuinţă comună, judecătoria competentă este aceea în circumscripţia căreia îşi are locuinţa pârâtul, iar când pârâtul nu are locuinţa în ţară şi instanţele române sunt competente internaţional, este competentă judecătoria în circumscripţia căreia îşi are locuinţa reclamantul.

(2) Dacă nici reclamantul şi nici pârâtul nu au locuinţa în ţară, părţile pot conveni să introducă cererea de divorţ la orice judecătorie din România. În lipsa unui asemenea acord, cererea de divorţ este de competenţa Judecătoriei Sectorului 5 al municipiului Bucureşti.

Detalii: [ link extern ]

Raportati -va la ultima locuinta comuna.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat