Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenitori

Buna ziua,Intrebarea este urmatoarea:Au existat 4 frati,unul fara mostenitori la momentul decesului.Cine il mosteneste,fratii ramasi in viata la momentul decesului,fratii ramasi in viata la momentul deschiderii succesiunii sau i-a parte la succesiune si nepotii de la unul din frate decedat si el.?Va multumesc.
Vin la succesiune cei care au vocatie succesorala si sunt in viata la momentul deschiderii succesiunii. In cazul de fata, fratii care traiesc la momentul deschiderii succesiunii precum si copiii celor care au decedat, care urca in gradul succesoral al parintelui decedat.
Multumesc frumos.
Momentul deschiderii succesiunii este acelasi cu momentul decesului.
Îl mostenesc frații in viata sau cei care au decedat după el si nepoții de la frații care au murit înainte.