Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere succesiune Vin și eu cu o întrebare ce ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere succesiune Vin și eu cu o întrebare ce tine de succesiune. ...

Dezbatere succesiune
Vin și eu cu o întrebare ce tine de succesiune.
Un văr a murit, unic fiu la părinți, necăsătorit , fără copii. Mama sa a avut 5 frați, doi in viața , trei decedați dar fiecare cu 2 și 3 copii. Tatăl său a fost unic la părinți. Vărul decedat a făcut succesiune după părinții săi cu 3 luni înaintea decesului său.
Întrebarea mea este cine are drept la moștenire/succesiune; numai frații in viață, adică unchii sau și nepoții după frații decedați ?
În lipsă de copii, soție, părinți, surori și/sau frați ai defunctului, au vocație la moștenire cei doi unchi în viață (frații mamei defunctului) și, dacă există, unchi și/sau mătuși în viață din partea tatălui defunctului. (sora/fratele tatălui defunctului).

Potrivit principiului proximității gradului de rudenie, verii primari ai defunctului (care sunt rude de gradul 4 cu defunctul) sunt înlăturați de la moștenire de unchii și mătușile în viață ai/ale defunctului, care sunt rude în grad mai apropiat (sunt rude de gradul 3 cu defunctul).
romascanu, moderator

romascanu a scris:

În lipsă de copii, soție, părinți, surori și/sau frați ai defunctului, au vocație la moștenire cei doi unchi în viață (frații mamei defunctului) și, dacă există, unchi și/sau mătuși în viață din partea tatălui defunctului. (sora/fratele tatălui defunctului).

Potrivit principiului proximității gradului de rudenie, verii primari ai defunctului (care sunt rude de gradul 4 cu defunctul) sunt înlăturați de la moștenire de unchii și mătușile în viață ai/ale defunctului, care sunt rude în grad mai apropiat (sunt rude de gradul 3 cu defunctul).

Multumesc mult pentru răspunsul acordat.
Acum îmi permit să întreb dacă șotiile in viața ale unchilor decedați au drept de moștenire, pentru că există in viață 2 dintre ele.
Din parte paternă nu exista rude, unchi/ mătuși.
m50maria, utilizator
Nu. Ele nu sunt rude cu defunctul.
Dar daca unchii nu au acceptat succesiunea in primul an de la deces,si acum au murit, dupa 4 ani, cine mosteneste?verii sau copii celor care traiau?
Manuela Rășină, administrator