Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Trecere de la PFA la SRL
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Trecere de la PFA la SRL

Buna ziua,

Sunt PFA si as dori sa trec la SRL.
Imi puteti spune:
1) care este procedura?
2) care sunt diferentele (ce impozite, contributii si procente sunt diferite(?
3) ce se poate deduce din venit?

Multumesc
Deschideti srl-ul la registrul comertului si finante. Vindeti cu factura de pe pfa pe srl daca aveti stocuri de marfa sau alte bunuri achizitionate pe pfa. Inchideti apoi pfa la registrul comertului si finante.
Va veti infiinta srl platitor de impozit pe venit microintreprindere 3% daca nu veti avea salariati si 1% daca veti avea minim un salariat pe srl. Veti depune la finante trimestrial,pana pe 25 a lunii care urmeaza inchideri trimestrului, declaratia 100 cu impozitu pe venit microintreprindere si tot pana la acea data veti face si plata. Veti colabora cu un contabil autorizat membru ceccar odata pe an doar candva trebui sa va intocmeasca si semneze bilantul contabil anual (pana pe 30 mai anul urmator pentru anul precedent).
Veti avea de platit si impozit pe dividende de 5%, daca firma va avea profit si o sa doriti sa-l scoateti.
Nu va veti putea deduce cheltuieli decat cele cu achizitia casei de marcat, daca activitatea autorizata pe srl la punctul de lucru va va impune folosirea ei.
Multumesc mult, un raspuns punctual si util.