Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot fi somer și administrator în același timp?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot fi somer și administrator în același timp?

Bună! Am o nelămurire.. De săptămâna viitoare voi fi somera și îmi doresc sa înființez un SRL pentru a putea depune un proiect pentru fonduri nerambursabile la care voi fi unicul asociat și administrator. Întrebarea mea este dacă pot beneficia de șomaj pana în momentul în care voi obține acele fonduri (existând și varianta sa nu le obțin), SRL-ul va avea activitate doar din momentul obținerii fondurilor, dar eu vreau sa fiu sigura ca nu pierd indemnizația pana atunci.
Puteti cumula cele doua calitati, in conditiile mentionate de dvs in mesaj.