Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare societate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare societate

salut

am o nelamurire , doresc sa imi infiintez un SRL cu asociat unic eu ,la fel tot eu administrator.Eu in momentul de fata lucrez intr-o societate la care urmeaza prin decembrie -ianuarie sa faca niste disponibilizari.intrebarea mea este daca eu am firma infiintata si sunt si administratorul ei mai pot beneficia de somaj daca am sa fiu disponibilizat de la actualul loc de munca?
Daca ma poate lamurii cineva in aceasta problema , mii de multumire anticipat

cu stima
Da, poti beneficia de somaj.
multumesc , si inca o intrebare , ca asociat unic as putea sa numesc pe alt cineva ca administrator de firma si sa il renumerez pentru acest post?
Desigur.
revin cu o intrebare , daca firma pe care am infiintat-o si eu sunt asociat unic si administrator are profit , eu mai beneficiez de indemnizatie de somaj de la vechiul loc de munca?