Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... muncitor zilier inainte de 1989
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

muncitor zilier inainte de 1989

as dori sa stiu daca am lucrat in perioada vacantelor de vara, cand eram elev la liceu, pana in 1988, ca zilier sau sezonier , acumuland un numar de zile, aceasta perioada se ia in calcul la stabilirea % de vechime in munca si la pensie, mentionez ca a fost pana 1989
Mergeti la intreprinderile pe unde ati lucrat sa va dea adeverinte de vechime pe care le pastrati pana la iesirea la pensie.
georgetag a scris:

as dori sa stiu daca am lucrat in perioada vacantelor de vara, cand eram elev la liceu, pana in 1988, ca zilier sau sezonier , acumuland un numar de zile, aceasta perioada se ia in calcul la stabilirea % de vechime in munca si la pensie, mentionez ca a fost pana 1989

Aceste zile se vor lua in calcul la stabilirea vechimii in munca si la pensie ... insa pentru aceasta trebuie sa aveti adeverinte eliberate de catre institutiile la care ati lucrat ac zilier inainte de 1989.
Dacă am lucrat ca zilier anre ani 1985 1987 pot beneficia de vechime în munca , în cartea de munca nu sunt trecuți ani lucrați ca zilier ,unitatea nu mai are arhiva fiind distrusa cum pot dovedi ca am lucrat ,unitatea încă exista atr fi suficient o adeverință?
Munca prestată în temeiul unui contract individual de muncă (indiferent dacă este încheiat pe o perioadă determinată sau nedeterminată) constituie vechime in munca.

Ati avut incheiat c.i.m.?
Cornel Vasile, Consilier juridic

Cornel Vasile a scris:

Munca prestată în temeiul unui contract individual de muncă (indiferent dacă este încheiat pe o perioadă determinată sau nedeterminată) constituie vechime in munca.

Ati avut incheiat c.i.m.?

Aveam 16 ani nu mi aduc aminte problema e ca nu exista arhiva unitatea încă exista dar nu mai are istoricul dacă îmi da o adeverință precum ca am lucrat zilier e buna a mi folosește la vechime?

Multumesc