avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... muncitor zilier inainte de 1989
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

muncitor zilier inainte de 1989

as dori sa stiu daca am lucrat in perioada vacantelor de vara, cand eram elev la liceu, pana in 1988, ca zilier sau sezonier , acumuland un numar de zile, aceasta perioada se ia in calcul la stabilirea % de vechime in munca si la pensie, mentionez ca a fost pana 1989
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:05, 17 Aprilie 2024
Mergeti la intreprinderile pe unde ati lucrat sa va dea adeverinte de vechime pe care le pastrati pana la iesirea la pensie.
georgetag a scris:

as dori sa stiu daca am lucrat in perioada vacantelor de vara, cand eram elev la liceu, pana in 1988, ca zilier sau sezonier , acumuland un numar de zile, aceasta perioada se ia in calcul la stabilirea % de vechime in munca si la pensie, mentionez ca a fost pana 1989


Aceste zile se vor lua in calcul la stabilirea vechimii in munca si la pensie ... insa pentru aceasta trebuie sa aveti adeverinte eliberate de catre institutiile la care ati lucrat ac zilier inainte de 1989.
Dacă am lucrat ca zilier anre ani 1985 1987 pot beneficia de vechime în munca , în cartea de munca nu sunt trecuți ani lucrați ca zilier ,unitatea nu mai are arhiva fiind distrusa cum pot dovedi ca am lucrat ,unitatea încă exista atr fi suficient o adeverință?
Munca prestată în temeiul unui contract individual de muncă (indiferent dacă este încheiat pe o perioadă determinată sau nedeterminată) constituie vechime in munca.

Ati avut incheiat c.i.m.?
Ultima modificare: Luni, 15 Aprilie 2024
Cornel Vasile, Consilier juridic


Cornel Vasile a scris:

Munca prestată în temeiul unui contract individual de muncă (indiferent dacă este încheiat pe o perioadă determinată sau nedeterminată) constituie vechime in munca.

Ati avut incheiat c.i.m.?

Aveam 16 ani nu mi aduc aminte problema e ca nu exista arhiva unitatea încă exista dar nu mai are istoricul dacă îmi da o adeverință precum ca am lucrat zilier e buna a mi folosește la vechime?

Multumesc

Alte discuții în legătură

Muncitor sezonier blejoiprahova blejoiprahova Perioada în care o persoană a lucrat ca muncitor sezonier se ia în calcul la stabilirea vechimii în muncă în vederea acordării gradației potrivit ... (vezi toată discuția)
Adeverinta - vechime in munca judit_24 judit_24 Buna ziua! Sunt din TG_MURES si as avea o intrebare. In anii 1988 si 1989 am lucrat ca sezoniera la un hotelul Crisana din Olimp As avea nevoie de o ... (vezi toată discuția)
Pensie pentru cei care au lucrat în fostele cap-uri bună ziua!vă ... Adevar2 Adevar2 Pensie pentru cei care au lucrat în fostele CAP-uri Bună ziua!Vă rog respectuos să mă ajutați sa lămuresc următoarea problema: Bunica mea are 64 ... (vezi toată discuția)