Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună dimineața!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună dimineața!

Sunt divorțată , am doi copii ( unul e minor , unul major) , împreună cu fostul soț am două garsoniere, pe Cf suntem trecuți amândoi.In cazul in care decedează unul din noi cum se împart cele două proprietăți?
Cota succesorala cuvenita sotului supravietuitor va fi de un sfert din mostenire, in timp ce descendentii defunctului vor culege impreuna trei sferturi din mostenire, urmand ca partea din mostenire ce li se cuvine acestora sa se imparta intre ei in mod egal.
Care soț supraviețuitor dacă doamna a învederat că este divorțată?
Solicitați partajul pentru a vi se stabili un drept exclusiv de proprietate.
Copiii vor culege moștenirea ex integro (în totalitate).
Avocat Tabrea Alexandru, Avocat