Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Adeverinta agricola
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Adeverinta agricola

Imi poate spune cineva care este legea care incadreaza eliberearea adeverintelor agricole sau de exploatatie de catre primarii,
Temeiul legal care stabileste in sarcina primariilor responsabilitatea tinerii registrului agricol il constituie art. 6 din OG nr. 28/2008 privind registrul agricol, care la alin. (1) prevede ca "Primarii comunelor, ai orașelor, ai municipiilor și ai sectoarelor municipiului București iau măsuri pentru întocmirea și ținerea la zi a registrului agricol, pe suport hârtie și în format electronic, în conformitate cu prevederile prezentei ordonanțe, pentru asigurarea împotriva degradării, distrugerii sau sustragerii acestuia, precum și pentru furnizarea datelor din registru, cu respectarea prevederilor legale."
Alin. (6) lit. b) al aceluiasi articol stabileste ca "Registrul agricol constituie: bază de date pentru satisfacerea unor solicitări ale cetățenilor, cum ar fi: eliberarea documentelor doveditoare privind proprietatea asupra animalelor și păsărilor, în vederea vânzării în târguri și oboare, privind calitatea de producător agricol, în vederea vânzării produselor la piață, privind starea materială pentru situații de protecție socială, pentru obținerea unor drepturi materiale și/sau bănești și altele asemenea."