Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Amenda
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Amenda

Povestea mea este urmatoarea...
Am fost nevoita sa merg cu tramvaiul,pentru asta am fost si mi-am pus cateva calatorii pe card .Ma urc in tramvai,validez cardul ...aparatul imi indica zero calatorii,ori doamna de la casierie nu l-a reincarcat corect ori aparatul de pe tramvai era stricat,intre timp apare domnul controlor,ii explic situatia..imi da amenda fara sa verifice macar daca eu am incercat sa validez,i-am aratat si bonul fiscal,imi cere insistent bani,i-am dat 50 lei pe loc pt a ma lasa in pace,argumentul lui fiind " trebuia sa verificati inainte sa va urcati" cum as fi putut verifica daca eu tocmai plecasem de la casierie? Nu m-am opus legitimarii si am incercat sa fiu corecta ,dar el a profitat de asta.

Un sfat va rog ,unde ar trebui sa apelez pt a reclama acest incident ?
Initial verificati cardul daca a fost reincarcat
Puteti sesiza oficial conducerea regiei de transport
Puteti sesiza RATB dar e greu de spus ce va iesi.
Nu trebuia sa platiti amenda.
Trebuia să mergeți cu controlorul la casieră daca ati fost înșelată.