Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Amenda ratb
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Amenda ratb

Buna ziua! AstaZi,fratele meu, a primit amenda in ratb pe motivul ca nu avea cardul incarcat in contextul in care eu il incarcasem cu 5 lei cu o jumatate de ora inainte ca el sa se urce in ratb. Eu inca am bonul fiscal. Este posibil sa fac o contestatie pe baza bonului? Multumesc anticipat!
~ Conținut șters la cerere ~
Incarcat, incarcat, dar l-a validat ? Ca eu cred ca pt asta l-au amendat.
Ca sa nu mai deschid un nou topic. Astazi, 3 calatorii valabile. Am incercat validarea cardului dar aparatul a dat eroare, mesaj "incercati din nou". Am incercat de alte trei ori si am incercat sa ma deplasez la un alt aparat. Controlorul era in tramvai, a vazut sau poate chiar a provocat nefunctionarea aparatului si m-a oprit, legitimat, respectiv amendat. La coborare am verificat, mai am 3 calatorii valabile, dar tanti de la ghiseu mi-a spus ca nu-mi poate da bon cu numarul de calatorii valabile (sold). Cum procedez pentru contestatie? Am folosit persoana mea, dar totul a fost in cazul unui tanar, fiul meu, care s-a si speriat si nu a protestat.
cristi.a, utilizator