Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Regularizare decont tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Regularizare decont tva

Sa platit tva cu 106 ron mai mult in anul 2013....fisa sintetica nu a fost regularizata..... acum am cerut rambursare de tva fara aceea suma ...deoarece nu se poate cere rambursare pe sumele platite in plus....fiscul imi cere sa regularizex suma 106 ron deoarece nu poate ramane in fise.. Eu am in decont suma ceruta de 5145 si in fisa este 5251 ron.intrebare ??? cum pot regulariza fisa...unde trebuie sa trec aceasta suma ca sa pic pe suma ceruta ptr rambursare >>>...nu inteleg de ce nu poate ramane in fisa ...ptr ca eu am cerut compensarea ...datoriilor...multumesc
george-neagu, moderator
Nu inteleg de ce nu poate ramane asa, poate sa apara pe 4423 cu sold debitor, plata in plus, sau pe 4482.

Daca nu considera ca este bine aceasta solutie, solicitati sa va indrume organul fiscal:

Cod proc fiscala:

ART. 7 Rolul activ și alte reguli de conduită pentru organul fiscal

(2) Organul fiscal are obligația să examineze starea de fapt în mod obiectiv și în limitele stabilite de lege, precum și să îndrume contribuabilul/plătitorul în aplicarea prevederilor legislației fiscale, în îndeplinirea obligațiilor și exercitarea drepturilor sale, ca urmare a solicitării contribuabilului/plătitorului sau din inițiativa organului fiscal, după caz.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Va multumesc din suflet ptr raspuns !