Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Data initiala si finala pt intrare ccc pt tata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Data initiala si finala pt intrare ccc pt tata

Data de nastere a copilului este de 13.08.2016.
Ultima luna vrea tatal sa si-o ia.
Nu stim siguri daca e corect intervalul: 13.07 - 12.08 , pt a incepe actele corect.
Conform legii data cand copilul implineste 2 ani, 13.08 este inclusa in
concediu sau nu?

Va multumim frumos!
Ultima luna este: 14.07 - 13.08 , inclusiv.
Buna ziua,

Am sunat la D.A.C. si ei au raspuns ca:
- ultima zi din ccc este 12.08.2018, ziua copilului nu este inclusa.
- concediul tataluiincepe pe 13.07.2018 si se termina pe 12.08.2018 (inclusiv)

Sunt informatiile corecte din pct de vedere legal?

Va multumesc foarte mul si apreciez foarte mult ca va luati din timpul vostru pt a ma ajuta!
Sunt incorecte.

OUG 111/2010
art.16
(1) Dreptul la indemnizațiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 și art. 9 alin. (4) și (5) încetează cu ziua următoare celei în care:-
a) copilul a împlinit vârsta de 2 ani, respectiv de 3 ani, în cazul copilului cu handicap;
.....

Prin urmare, pentru data cand copilul a implinit varsta de 2 ani se acorda indemnizatie.

Ordin 1474/2011
situatie :
Când încetează dreptul la indemnizația pentru creșterea copilului și care este ziua în care se reia activitatea profesională?

solutie: Potrivit prevederilor art. 16 alin. (2) din OUG nr. 111/2010, plata indemnizației pentru creșterea copilului încetează cu ziua următoare celei în care copilul a împlinit vârsta de
1 an, 2 ani, respectiv de 3 ani, în cazul copilului cu handicap.
Astfel, dreptul la indemnizație pentru creșterea copilului va înceta în aceleași condiții și acest lucru tocmai pentru a evita suprapunerea de drepturi în ziua în care copilul împlinește 1 an, 2 ani sau 3 ani, respectiv: dreptul la indemnizație pentru creșterea copilului și dreptul la salariu în ziua întoarcerii la activitatea profesională.
Ziua în care se va relua activitatea profesională este ziua următoare celei în care copilul împlinește 1 an, 2 ani sau 3 ani.
Buna ziua,

Va multumesc ca ati facut lumina in aceasta nebuloasa.
Cei de la DAC o abramburesc .
Regula cica este urmatoarea:
- se ia data de nastere a copilului si se numara 30 de zile calendaristice in urma.

Si reiese ca de pe 14.07 - 13.08 sunt 30 de zile.

Multumiri inca o data