Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Decontare ordin de delegatie
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Decontare ordin de delegatie

Poate fi decontat un ordin de delegatie cu masina personala daca bonul fiscal de combustibil e datat ulterior efectuarii misiunii ?
george-neagu, moderator
Daca pe ordinul de delegatie scrie ca deplasarea se face cu masina personala, in decont nu este nevoie de bon fiscal. Se deconteaza 7,5 l/ 100 Km parcursi.
In alta ordine de idei, dar tot cu mentiunea de deplasare cu masina personala pe delegatie, puteti justifica ca ati alimentat la data respectiva si nu aveati nevoie de benzina pentru delegatie.
Vedeti acest articol
Cheltuieli cu transportul. Cum procedam la decontarea bonurilor de combustibil?
[ link extern ]
''Art. 24. - Cheltuielile de transport se decontează pe bază de documente justificative.
___________
Articolul a fost modificat prin art. unic, pct. 2 din H.G. nr. 1677/2008. ''
Conform art 24 din OMFP 1860/2006 actualizat trebuie un document justificativ chiar si pentru deplasarea cu auto propriu. Bonul trebuie sa poarte data din perioada deplasarii, altfel nu este document justificativ pentru perioada respectiva. Pretul din bon se inmulteste cu nr. de km si astfel da valoarea ce trebuie decontata. Eu asa procedez.