avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1068 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Construcție facuta fara autorizație
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Construcție facuta fara autorizație

Buna ziua,,
Am următoarea situație.
Am cadastru si intabulare pentru un teren si o construcție (casa) facuta cu toate autorizatiile legale.
Pe teren se mai afla o construcție (magazie mai mare) care este facuta fara autorizație.
Pe releveul terenului (din filele cadastrului) apare punctata, ca un dreptunghi, si aceasta construcție
Aceasta construcție este facuta in urma cu 7-8 ani, iar cadastru este facut in 2017
Exista un termen de prescriere a dreptului de constatare a contravenției si de aplicare a amenzilor?
Exista cale legală pentru a intra in legalitate cu aceasta construcție.?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: ladriana , utilizator 20:19, 2 Iulie 2018
Puteti intra in legalitate,parcurgand procedura de realizare proiect tehnic,autorizatie de constructie,certificat de urbanism
Parlamentul prin disp L nr. 82/2014, publicată în Monitorul Oficial nr. 469/2014 ,în vigoare din 29 iunie 2014 a prelungit la trei ani dreptul de a constata contravenţiile si de a aplica amenzile prevazute la art. 26 din legea privind autorizarea executarii lucrarilor în constructii.


Multumesc pentru raspuns.
Avand in vedere ca au trecut mai mult de 3 ani, sa înțeleg ca amenda nu mai pot primi?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Construcție fără autorizație. care este procedura de intrare în legalitate? ludo ludo Buna ziua, Scuze daca nu am ales forumul corespunzator, rog mediatorul sa-l dirijeze corect. O cunostinta , fara acces la internet, ar vrea sa stie cum ar ... (vezi toată discuția)
Modificãri în apartament-prescriere Mihai17 Mihai17 După câţi ani nu mai pot fi amendat ptr. modificările făcute în apartament? Există o perioadă de ”prescriere” a măsurilor luate ... (vezi toată discuția)
Autorizatie de constructie, amenda aileni aileni sunt proprietarul unei case in urma cu 2 ani si 5 luni am facut o modificare la casa am luat autorizatie de la primarie pentru schimbare de invelitoare in ... (vezi toată discuția)