Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Construcție facuta fara autorizație
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Construcție facuta fara autorizație

Buna ziua,,
Am următoarea situație.
Am cadastru si intabulare pentru un teren si o construcție (casa) facuta cu toate autorizatiile legale.
Pe teren se mai afla o construcție (magazie mai mare) care este facuta fara autorizație.
Pe releveul terenului (din filele cadastrului) apare punctata, ca un dreptunghi, si aceasta construcție
Aceasta construcție este facuta in urma cu 7-8 ani, iar cadastru este facut in 2017
Exista un termen de prescriere a dreptului de constatare a contravenției si de aplicare a amenzilor?
Exista cale legală pentru a intra in legalitate cu aceasta construcție.?
Multumesc
Puteti intra in legalitate,parcurgand procedura de realizare proiect tehnic,autorizatie de constructie,certificat de urbanism
Parlamentul prin disp L nr. 82/2014, publicată în Monitorul Oficial nr. 469/2014 ,în vigoare din 29 iunie 2014 a prelungit la trei ani dreptul de a constata contravenţiile si de a aplica amenzile prevazute la art. 26 din legea privind autorizarea executarii lucrarilor în constructii.

Multumesc pentru raspuns.
Avand in vedere ca au trecut mai mult de 3 ani, sa înțeleg ca amenda nu mai pot primi?