Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... termen obiectiuni expertiza
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

termen obiectiuni expertiza

Buna ziua! In cazul unei expertize topo-cadastrale facuta intr-un dosar pe legea 10/2001, expertul a depus expertiza cu mai putin de 10 zile inainte de termen, astfel instanta dand un termen nou pentru studierea acesteia de catre parti.
Formularea/depunerea de obiectiuni la expertiza se poate face pana la termenul nou dat de instanta sau exista un termen special mai scurt?
La noul termen de judecata se vor analiza raportul si observatiile depuse la dosar de partile in proces.
Pentru a putea fi analizate de judecator (dosarele se ridica de la arhiva de catre grefier, pentru studiu de catre judecator, de regula, cu 5 zile inainte de termenul de judecata), este bine ca observatiile la raportul de expertiza sa fie depuse la arhiva tribunalului pentru dosarul respectiv cu mai mult de 5 zile inainte de noul termen de judecata.