avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1786 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Competenta instanta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Competenta instanta

Buna ziua. Care ar fi va rog instanta competenta pentru solutionarea schimbarii de domiciliu minor in urmatoarele circumstante :

Actualmente sunt divortata de fostul sot de cetatenie italiana , divort definitiv si de comun acord pronuntat in 2016 . Avem o fiica minora de 10 ani care locuieste cu mine in Romania din 2013 . Eu am gasit insa un loc de munca stabil in Anglia, si doresc sa iau si fetita cj mine, sa isi continue studiile aici. Ce am de facut si care sunt posibilitatie / regulile pentru a face aceasta mutare ? Mentionez ca incredintarea este comuna , dar cu domiciliul cu mine in Romania.
Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 09:28, 6 Septembrie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Competenta este a instantelor romane, aici fiind resedinta obisnuita a minorului acum.
Intre timp am mai studiat problema si am citit si legislatia, insa ceea ce nu inteleg eu este urmatorul fapt : dat fiind ca fata are dubla cetatenie , si instanta italiana a transfirmat separarea in divort , mai are vreun drept de decizie qsupra minorei care are domiciliul stabil pe teritoriul romaniei ? Care sunt exceptiile de la competenta instantei romane asupra minorului ?

Tina 36 a scris:

Buna ziua. Care ar fi va rog instanta competenta pentru solutionarea schimbarii de domiciliu minor in urmatoarele circumstante :

Actualmente sunt divortata de fostul sot de cetatenie italiana , divort definitiv si de comun acord pronuntat in 2016 . Avem o fiica minora de 10 ani care locuieste cu mine in Romania din 2013 . Eu am gasit insa un loc de munca stabil in Anglia, si doresc sa iau si fetita cj mine, sa isi continue studiile aici. Ce am de facut si care sunt posibilitatie / regulile pentru a face aceasta mutare ? Mentionez ca incredintarea este comuna , dar cu domiciliul cu mine in Romania.
Va multumesc !

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Art. 114 C. proc. civ. prevede că „dacă legea nu prevede altfel, cererile privind ocrotirea persoanei fizice date de C. civ. în competența instanței de tutelă și de familie se soluționează de instanța în a cărei circumscripție teritorială își are domiciliul sau reședința persoana ocrotită”.

Titlul IV C. civ. intitulat „Autoritatea părintească” cuprinde dispoziții cu privire la autoritatea părintească și exercitarea autorității părintești, locuința copilului și obligația de întreținere, dispoziții conform cărora instanța de tutelă, potrivit interesului superior al copilului, are competența de soluționare a cererilor izvorând din neînțelegeri între părinți cu privire la exercițiul drepturilor sau la îndeplinirea îndatoririlor părintești (art. 486), la stabilirea locuinței copilului (art. 496), la schimbarea locuinței copilului (art. 497) sau la exercitarea autorității părintești (art. 504 coroborat cu art. 396 alin. (1) C. civ.)).

Potrivit dispoziţiilor art. 8 din Regulamentul CE nr. 2201/2003, “Instanţele judecătoreşti dintr-un stat membru sunt competente în materia răspunderii părinteşti privind un copil care are reşedinţa obişnuită în acest stat membru la momentul la care instanţa este sesizată”.

Consultati si legea italiana, totusi.


Ultima modificare: Joi, 6 Septembrie 2018
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Custodie permanenta Andron Criss Andron Criss Buna seara. Copilul si mama locuiesc in romania , eu tatal sunt casatorit si locuiesc in Anglia .Copilul are 12 ani si nu am fost casatorit cu mama lui. Nu ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara Maria Anaa Maria Anaa Buna ziua, am o fetita de 2 luni si jumatate cu un cetatean italian si acum ma aflu in Romania pentru ca am plecat de la el, iar el imi spune ca nu contribuie ... (vezi toată discuția)
Custodie minori in italia vviorel97 vviorel97 buna ziua, in urma divortului cu fosta sotie cele 2 fiice ale mele au fost incredintate mamei iar fosta sotie a plecat cu fetele in italia si sa recasatorit cu ... (vezi toată discuția)