Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Competenta instanta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Competenta instanta

Buna ziua. Care ar fi va rog instanta competenta pentru solutionarea schimbarii de domiciliu minor in urmatoarele circumstante :

Actualmente sunt divortata de fostul sot de cetatenie italiana , divort definitiv si de comun acord pronuntat in 2016 . Avem o fiica minora de 10 ani care locuieste cu mine in Romania din 2013 . Eu am gasit insa un loc de munca stabil in Anglia, si doresc sa iau si fetita cj mine, sa isi continue studiile aici. Ce am de facut si care sunt posibilitatie / regulile pentru a face aceasta mutare ? Mentionez ca incredintarea este comuna , dar cu domiciliul cu mine in Romania.
Va multumesc !
Competenta este a instantelor romane, aici fiind resedinta obisnuita a minorului acum.
Intre timp am mai studiat problema si am citit si legislatia, insa ceea ce nu inteleg eu este urmatorul fapt : dat fiind ca fata are dubla cetatenie , si instanta italiana a transfirmat separarea in divort , mai are vreun drept de decizie qsupra minorei care are domiciliul stabil pe teritoriul romaniei ? Care sunt exceptiile de la competenta instantei romane asupra minorului ?

Tina 36 a scris:

Buna ziua. Care ar fi va rog instanta competenta pentru solutionarea schimbarii de domiciliu minor in urmatoarele circumstante :

Actualmente sunt divortata de fostul sot de cetatenie italiana , divort definitiv si de comun acord pronuntat in 2016 . Avem o fiica minora de 10 ani care locuieste cu mine in Romania din 2013 . Eu am gasit insa un loc de munca stabil in Anglia, si doresc sa iau si fetita cj mine, sa isi continue studiile aici. Ce am de facut si care sunt posibilitatie / regulile pentru a face aceasta mutare ? Mentionez ca incredintarea este comuna , dar cu domiciliul cu mine in Romania.
Va multumesc !

Art. 114 C. proc. civ. prevede că „dacă legea nu prevede altfel, cererile privind ocrotirea persoanei fizice date de C. civ. în competența instanței de tutelă și de familie se soluționează de instanța în a cărei circumscripție teritorială își are domiciliul sau reședința persoana ocrotită”.

Titlul IV C. civ. intitulat „Autoritatea părintească” cuprinde dispoziții cu privire la autoritatea părintească și exercitarea autorității părintești, locuința copilului și obligația de întreținere, dispoziții conform cărora instanța de tutelă, potrivit interesului superior al copilului, are competența de soluționare a cererilor izvorând din neînțelegeri între părinți cu privire la exercițiul drepturilor sau la îndeplinirea îndatoririlor părintești (art. 486), la stabilirea locuinței copilului (art. 496), la schimbarea locuinței copilului (art. 497) sau la exercitarea autorității părintești (art. 504 coroborat cu art. 396 alin. (1) C. civ.)).

Potrivit dispoziţiilor art. 8 din Regulamentul CE nr. 2201/2003, “Instanţele judecătoreşti dintr-un stat membru sunt competente în materia răspunderii părinteşti privind un copil care are reşedinţa obişnuită în acest stat membru la momentul la care instanţa este sesizată”.

Consultati si legea italiana, totusi.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat