Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie permanenta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie permanenta

Buna seara. Copilul si mama locuiesc in romania , eu tatal sunt casatorit si locuiesc in Anglia .Copilul are 12 ani si nu am fost casatorit cu mama lui. Nu avem nici in act de custodie permanenta sau alt tip de act intre noi. A fost totul verbal.Dar precizez ca copilul vrea sa stea cu mine in Anglia si sa inceapa scoala aici.. Ce pot face si ce demersuri trebuie sa fac. Multumesc anticipat .
Andron Criss, utilizator
Ar trebui să deschideți proces în România.
Competenta este instanta de la domiciliul minorului.

Art. 114 C. proc. civ. prevede că „dacă legea nu prevede altfel, cererile privind ocrotirea persoanei fizice date de C. civ. în competența instanței de tutelă și de familie se soluționează de instanța în a cărei circumscripție teritorială își are domiciliul sau reședința persoana ocrotită”.

De asemenea, art. 505 C. civ. prevede la alin. (1) că „În cazul copilului din afara căsătoriei (…), autoritatea părintească se exercită în comun și în mod egal de către părinți, dacă aceștia conviețuiesc”, iar la alin. (2) că „Dacă părinții copilului din afara căsătoriei nu conviețuiesc, modul de exercitare a autorității părintești se stabilește de către instanța de tutelă, fiind aplicabile prin asemănare dispozițiile privitoare la divorț”.

Conform acestor dispoziții, aceleiași instanțe de tutelă îi revine competența de soluționare a cererilor având ca obiect exercitarea autorității părintești numai de către unul dintre părinți (art. 398 alin. (1), stabilirea locuinței copilului minor în lipsa înțelegerii dintre părinți sau dacă aceasta este contrară interesului superior al copilului (art. 400 alin. (1)) sau stabilirea contribuției fiecărui părinte la cheltuielile de creștere, educare, învățătură și pregătire profesională a copiilor (art. 402 alin. (1)).

În raport de textele legale menționate, având în vedere obiectul acțiunii dedusă judecății, în cauză sunt aplicabile dispozițiile art. 114 C. proc. civ., care reprezintă o dispoziție specială ce instituie o competență teritorială exclusivă în favoarea instanței în a cărei circumscripție teritorială își are domiciliul sau reședința persoana ocrotită, dispoziție derogatorie de la norma generală reprezentată de art. 107 C. proc. civ., care, prin alin. (1), reglementează o competență teritorială generală, conform căreia „Cererea de chemare în judecată se introduce la instanța în a cărei circumscripție domiciliază sau își are sediul pârâtul, dacă legea nu prevede altfel (alin. (1))

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Va multumesc .Extrem de explicit si clar. Sa o aveti o seara placuta.