Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Help concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Help concediu prenatal

Bună seara
Am fost angajata la o banca din februarie 2016 pe program 4 ore perioada nedeterminata , ulterior din februarie 2017 mi s-a dat un act adițional în care eu trec pe program full time de 8 ore, pe contract determinat în locul unei colege care a întrat în concediu prenatal eu ținându-i locul pana ea se întoarce, respectiv 15 decembrie 2018. În actul adițional fiind precizat ca dacă se întoarce mai devreme eu ma întorc la poziția de 4 ore și salariul vechi. Acum sunt însărcinată în 2 luni, urmând ca dacă totul merge bine sa întru în concediu prenatal în decembrie 2018 înainte de întoarcerea colegei. Întrebarea este dacă din punct de vedere legal pot cumva sa suspende contractul de munca, eu nevrând sa anunț, deoarece am am promisiuni ca în curând urmează sa mi se întocmească contractul pe nedeterminata, însă acest lucru întârziind sa apară încep sa îmi pun niște semne de întrebare. Și o alta întrebare dacă nu mi se v-a trece contractul pe nedeterminat, practic după cei 2 ani sunt obligata sa ma întorc la vechiul contract de 4 ore nu? Mulțumesc
Alexutzamaria, utilizator