Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal

Bună ziua,
Vă rog să mă lămuriţi cu urmatoarea situaţie:
Am lucrat la o firma din ianuarie 2020 până pe data de 19 martie 2021 cu contract de munca full time.

Pe 23 ianuarie 2021 am încheiat un alt contract part time pe perioada nedeterminată cu o altă firmă. Contractul part time a fost modificat pe data de 25 martie în contract full time pe perioada nedeterminată.

Acum sunt însărcinată cu data probabilă a nasterii 1 noiembrie. De pe data de 30 august ar trebui să intru în concediu prenatal. Cine îmi va plăti concediul prenatal si cum trebuie să procedez pentru a nu fi afectate veniturile. Aştept cu interes răspunsul dumneavoastra. Vă mulţumesc!
Concediul il va plati angajatorul, dupa care va recupera banii de la Casa de Asigurari de Sanatate.
Vă mulţumesc pentru răspuns.
Actualul angajator mă plătea cu 1500 lei net în luna februarie-martie. Pe mine mă interesează dacă va lua în calcul şi venitul de la vechiul angajator pentru a plăti concediul.