Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Furt supermarket
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Furt supermarket

Buna ziua!

In urma cu aprox 1 an jumate am fost prins in Penny furand niste produse.A fost chemata politia,am dat declaratie la sectie.Prejudiciul adus l-am achitat dupa 2 luni.Partea vatamata nu a fost de acord sa se impace cu mine.In urma cu 5 zile mi-au spus vecinii ca ma cautat politia.Le-a spus ca sunt la servici iar politistii au spus ca ma vor cauta la locul de munca.Nu am antecedente.Intrebarea mea este daca pot pati ceva dupa atata timp sau daca pt chestia asta pot primi o amenda administrativa in afara de o sentinta cu condamnare.Stau la munca ca pe ace in fiecare zi,nu a venit nimeni.Ma gandesc ca pt chestia cu Penny ar veni,altceva nu am facut.

Mulțumesc!
Nu exista varianta amenzii administrative.
Se poate dispune o solutie de renuntarea la up sau va poate trimite in judecata.
Si e posibil sa ma caute dupa atata timp,sa ma trimita in judecata dupa 1 an jumate?
De ce oare a spus politia ca ma vor cauta la servici!?! Au dreptul sa faca asta?Ma gandesc ca mai intai ar fi trebuit sa imi vina vreun plic ceva acasa :(

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Nu exista varianta amenzii administrative.
Se poate dispune o solutie de renuntarea la up sau va poate trimite in judecata.

Daca nu va gasesc, va cauta si la servici.
Mergeti si vedeti despre ce este vorba.
Buna ziua,
Dosarul penal de furt este instrumentat in continuare, chiar daca ati achitat prejudiciul. Mergeti la politie si vedeti care este motivul pentru care va cauta! E in avantajul dv. sa fiti cooperant. Poate reusiti sa-l convingeti pe procuror sa va dea o renuntare la urmarirea penala. Iar daca nu reusiti, atitudinea de recunoastere a faptei poate conduce in instanta de judecata la o pedeapsa cat mai mica, poate chiar o renuntare la aplicarea pedepsei sau amanarea aplicarii pedepsei. Sustragerea de la cercetari nu poate decat sa complice lucrurile.
Succes!
Am fost la politie la audiere.Domnul politist mi-a recomandat sa nu imi iau avocat.Deasemenea mi-a spus sa stau linistit deoarece dansul va trimite dosarul la procuror cu ,,respins".Ce inseamna asta,se va renunta la urmarirea penala?

Claudia-Elena Mardare a scris:

Buna ziua,
Dosarul penal de furt este instrumentat in continuare, chiar daca ati achitat prejudiciul. Mergeti la politie si vedeti care este motivul pentru care va cauta! E in avantajul dv. sa fiti cooperant. Poate reusiti sa-l convingeti pe procuror sa va dea o renuntare la urmarirea penala. Iar daca nu reusiti, atitudinea de recunoastere a faptei poate conduce in instanta de judecata la o pedeapsa cat mai mica, poate chiar o renuntare la aplicarea pedepsei sau amanarea aplicarii pedepsei. Sustragerea de la cercetari nu poate decat sa complice lucrurile.
Succes!