Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort

Buna ziua,
Daca as vrea sa divortez in situatia de fata avand un credit ipotecar( doar eu) pt apartamentul luat fiind amandoi proprietari si mai exista si un bebe.. eu acum aflandu-ma in concediu de crestere a copilului.. ce solutii ar exista pentru rezolvarea situatiei? Multumesc frumos.
...Daca ati vrea sa divortati, o puteti face.... Ca solutii, exista atat calea solutionarii amiabile, (de comun acord) cat si calea litigioasa...
Buna ziua,
Divortul se poate face fie prin buna intelegere fie ...
In caz de buna intelegere se poate rezolva fie la notar fie in instanta, prin neintelegere doar in instanta.
Cu privire la minor, el va avea domiciliul la mama si se va exercita autoritatea parinteasca de ambii.
Pentru partaj, va sfatuiesc sa intrebati la banca.
Nu cred ca va fi deacord sa ramaneti cu apartamentul daca nu aveti un venit suficient.
Nu ar fi de acord mai mult ca sigur pentru ca sunt in concediu de creste al copilului si venitul nu este suficient si pt plara ratei... si in acest caz ar ramane la sot si m-ar despagubii el??? Si bebele tot la mn ar ramane? Multumesc
Bebele nu are nici o legatura cu partajul,rata,apartamentul.Datorita varstei mai mult ca sigur o sa aibe domiciliul la dvs si ,,,custodia comuna"".