Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Responsabil protectia datelor
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Responsabil protectia datelor

Buna ziua,

As vrea sa stiu daca o societate care furnizeaza materiale de constructii este obligata sa-si angajeze responsabil cu protectia datelor.

Mentionez ca aleatoriu societatea primeste date personale ale persoanelor fizice (ex: sofer care transporta marfa) si furnizeaza rar materiale de constructii unor persoane fizice.

Cat priveste proprii salariati in numar de 8 (aici facandu-si aplicarea art. 30 din Regulamentul privind protectia datelor cu caracter personal), societatea are externalizate atat serviciile de contabilitate, cat si pe cele de resurse umane, firmele respective catre care s-a facut externalizarea fiind obligate sa-si numeasca responsabil, astfel cred eu fiind protejata si societatea in discutie.

Multumesc!
george-neagu, moderator