Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Conducere federatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Conducere federatie

Buna ziua!
Suntem un club, membrul fondator al unei federatii sportive. La infiintare in 2011, s-a stabilit o conducere consemnata in actul constitutiv. Dupa pantru ani, s-au organizat niste alegeri fictive care nu au fost nici autentificate si evident nici consemnate in registrul special federatii. Acum dintre cei 10 membrii fondatori, doar 4 mai suntem activi. Ceilalti nu mai raspund la notificari.
Ce putem face pt a convoca Adunare Generala?
Multumesc anticipat.
Frps, utilizator
Modul de convocare a AG a federatiei e prevazut in Statutul ei....
Daca este cumva federatie sportiva nationala, exista niste reguli speciale care permit imixtiunea MTS in asemenea situatii, desi federatiile sunt persoane de drept privat insa de utilitate publica.... Trebuie vazuta legislatia speciala - Legea 69 / 2000 si Regulamentul ei de aplicare... pe langa statutul acelei Federatii. Legislatia generala privind ONG-urile nu ofera raspuns specific, caci lasa asemenea probleme la mana statutului. Daca ziceti ca au fost alegeri, dar "fictive", trebuia sa atacati in instanta in termen de 15 zile de cand ati aflat de ele acea hotarare a Adunarii Generale, altfel e tardiv.... E o situatie complexa si trebuie cunoscute detalii multe, ar trebui sa apelati la consultanta juridica de specialitate....