Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisie fara preaviz cu data de inregistrare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisie fara preaviz cu data de inregistrare

Buna seara,
Am primit de la un angajat o cerere de demisie nedatata in care angajatul impune incetarea contractului de munca la o data care nu respecta perioada de preaviz mentionata in contractul de munca. Poate sa incalce prevederile contractuale sau sa refuze efectuarea periadei de preaviz?
Multumesc.
Pe cererea respectiva s-a mentionat de catre angajator :
1. numarul de inregistrare si data inregistrarii ?

2. Cu preaviz sau se renunta la preaviz total sau partial (numarul de zile lacare se renunta)?
Am notificat cererea si am inregistrat-o desi angajatul nu a datat-o.(06.07.2018), iar CMI prevede un nr de 20 zile lucratoare ca preaviz ( desi are functie de conducere).
In acest caz, angajatorul trebuie sa mentioneze pe cerere cu sau fara preaviz . S-a specificat asa ceva?
Buna ziua, am notificat pe cerere cu preaviz ! Ce fac daca nu vine pana in ultima zi de preaviz ?Care sunt caile legale pentru lipsa de la locul de munca in perioada de preaviz ?

Cornel Vasile a scris:

In acest caz, angajatorul trebuie sa mentioneze pe cerere cu sau fara preaviz . S-a specificat asa ceva?

Absenţa nemotivată de la locul de muncă a salariatului aflat în perioada de preaviz atrage posibilitatea sancţionării disciplinare a acestuia de catre angajator, inclusiv prin desfacerea disciplinara a contractului individual de munca.

In speta, aveti doua optiuni:
- fie demarati procedura cercetarii disciplinare si i se va putea desface disciplinar c.i.m.

- fie c.i.m. inceteaza prin demisie , iar perioada lipsa va figura in adeverinta de vechime ca absente nemotivate. In acest sens, nu se efectueaza nicio cercetare disciplinara