Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Tichete de masa
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Tichete de masa

Imi puteti spune daca este legal ca tichetele de masa sa poata fi folosite doar la locul de munca si la nici un alt magazin?
Ați încercat în alte magazine și nu au fost acceptate? Poate nu sunt tichete propriu zise, ci angajatorul a inclus în CIM acordarea unei mese gratuite și a inventat niște tichete cu circuit intern. Puteți detalia?l
Cardul este Ticket Restaurant Edenred, nu este trecut masa in contract si am incercat si la alte magazine trecute pe site Edenred. Am sunat la compania Edenred pentru lamuriri, de ce nu merge si la alte magazine, au spus ca ma vor contacta nu am avut raspuns de peste 35 de zile. Toti colegii mei la munca sunt in aceeasi situatie nu este un caz singular. Cardul este blocat sa functioneze numai la angajator pentru profitul magazinului.
compania care a emis cardurile e singura care va poate lamuri asupra statutului acestora, daca acordarea acestor carduri nu e specificata in CIM si nici in contractul colectiv de munca, e posibil sa fie vorba de o forma de bonificare. eu m-as gandi mai intai la profitul meu si dupa aceea la al magazinului