Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Taxe venituri independente de peste 22800 lei in ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Taxe venituri independente de peste 22800 lei in cursul anului 2018.

Citind articolul de mai jos am inteles ca pentru un venit net de peste 22800 lei provenit din activitati independente se platesc urmatoarele taxe:
* 10% din venitul net
* CAS 1.900*25%= 475 lei lunar, anual = 5.700 lei (suma fixa indiferent de suma venitului net)
* CASS 1.900*10% = 190 lei lunar, anual = 2.280 lei (suma fixa indiferent de suma venitului net)

Este corect?

Si sa luam ca un exemplu suma de 400,000 lei. Se va plati 40,000 lei (impozitul de 10%) si 7980 lei (contributiile sociale CAS si CASS)? Asta e tot?

Articolul: [ link extern ] /

Da, numai ca de la 300.000 lei, trebuie sa va inreg ca platitor de TVA, in principiu.

Cod Fiscal:

ART. 310 - Regimul special de scutire pentru întreprinderile mici

(1) Persoana impozabilă stabilită în România conform art. 266 alin. (2) lit. a), a cărei cifră de afaceri anuală, declarată sau realizată, este inferioară plafonului de 88.500 euro, al cărui echivalent în lei se stabilește la cursul de schimb comunicat de Banca Națională a României la data aderării și se rotunjește la următoarea mie, respectiv 300.000 lei, poate aplica scutirea de taxă, denumită în continuare regim special de scutire, pentru operațiunile prevăzute la art. 268 alin. (1), cu excepția livrărilor intracomunitare de mijloace de transport noi, scutite conform art. 294 alin. (2) lit. b). Norme metodologice