Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Baza legala calcul concediu medical succesiv
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Baza legala calcul concediu medical succesiv

Buna ziua

Vreau sa stiu baza legala calcul CM, pentru a demonstra angajatorului faptul ca baza de calcul a concediului medical succesiv se pastreaza de la concediul medical initial(sunt in CM succesiv-in continuare- de 5 luni , iar calculul mi se face in fiecare luna cu alta baza - veniturile pe ultimele 6 luni, inclusiv CM care sunt in continuare)

Multumesc mult
Norme 158/2005
Art. 36
Pentru plata indemnizatiilor pentru incapacitate temporara de munca, aferente concediilor medicale acordate cu întrerupere între ele, acestea se iau în
considerare separat, durata lor nu se cumuleaza, iar plata se suporta conform art. 12 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005.
Art. 37
(1) În situatia în care unui asigurat i se acorda în aceeasi luna doua sau mai multe concedii medicale pentru afectiuni diferite, fara întrerupere între ele,
indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se calculeaza si se plateste separat, iar plata se suporta conform art. 12 din Ordonanta de urgenta a
Guvernului nr. 158/2005.
(2) În situatia în care unui asigurat i se acorda doua sau mai multe concedii medicale pentru aceeasi afectiune, fara întrerupere între ele, durata
lor se cumuleaza, iar plata se suporta conform art. 12 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 158/2005. În aceasta situatie, la calculul
indemnizatiilor pentru certificatele de concediu medical în continuare se mentine baza de calcul determinata pentru certificatul de concediu
medical initial.

OG 158/2005
Art. 12
Indemnizatia pentru incapacitate temporara de munca se suporta dupa cum urmeaza:
A. de catre angajator, din prima zi pâna în a 5-a zi de incapacitate temporara de
munca;
(la data 09-nov-2006 Art. 12, punctul A. din capitolul II modificat de Art. 1, punctul 9. din Legea
399/2006 )
B. din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate, începând cu:
a) ziua urmatoare celor suportate de angajator, conform lit. A, si pâna la data încetarii
incapacitatii temporare de munca a asiguratului sau a pensionarii acestuia;
b) prima zi de incapacitate temporara de munca, în cazul persoanelor asigurate prevazute la
art. 1 alin. (1) lit. C si alin. (2).
boerica, utilizator
multumesc mult
Buna ziua

Daca un angajat are conc. med. cate 1,2 zile pe luna si sunt platite de angajator atunci se recalculeaza baza de calcul pentru c.m?
rodicaene, utilizator